Teos Yat Yelken Kulübü

Teos Marina ev sahipliği ve lojistik desteği ile 2018 yılının Eylül ayında kurulan Teos Yat ve Yelken Kulübü’ hızlı bir şekilde Optimist ve laser sınıfında sporcular yetiştirmek, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmak için takımlarını kurmuş ve eğitimlerine başlamıştır. Teos Yat ve Yelken Kulübüyle ulaşmak istediğimiz hedefimiz; bölgemizde özellikle gençlere yelken sporunu öğretmek, sevdirmek ve yaygınlaştırmak için çeşitli faaliyetler düzenleyerek bölge halkını denize yakınlaştırmak, yeni sporcu adaylarına ulaşıp eğitim vererek yelken sporunun gelecek nesillere en iyi şekilde tanıtılmasıyla denizci bir toplum oluşmasına aracı olmaktır.

Ülkemizde amatör sportif faaliyetlerin giderek artması ile birlikte kulüpleşerek kurumsal anlamda yoluna devam eden yelken sporu, son yıllarda kulüp sayısının artmasıyla toplam hizmet ve kaliteyi yükseltmeyi başarabilmiştir. 2018 yılında başarılı antrenör ve yelkencilerin bir araya gelmesi ile kurulmuş olan Teos Yat ve Yelken kulübü, Türkiye’nin en başarılı yelken ili olmamayı hedeflemiş ve sadece ulusal değil, uluslararası yarışlarda da adını duyurmayı kendine misyon edinmiştir. Kurulumundan bu yana çok fazla zaman geçmemesine rağmen yeterli malzeme, uygun coğrafya, bol rüzgâr, eğitimli ve başarılı sporcu elementlerini bir araya getirebilmiş olan Teos Yat ve Yelken Kulübü, genç ve dinamik kadrosu ile sadece yelken değil tüm diğer su sporları branşlarında da faaliyet göstermeyi hedeflemektedir. Bu misyon ile yola çıkan kulüp kürek, kano, yüzme, su altı sporları gibi spor dallarında da proje bazında olumlu mesafeler kat etmiştir.

2019 yaz sezonunda düzenlenen 5 dönem yaz kursunun her birinde yaklaşık 75 ‘er gence yelken sporu öğretilmiştir. Teos Yat ve Yelken Kulübünün yarış takımında aktif olarak 40 sporcusu bulunmaktadır. Bu sporculardan 5’i muhtelif sınıflarda milli sporcu olarak yarışlarda ülkemizi temsil etmekte olup yakın gelecekte uluslar arası başarı gösterebilecek performansa sahiptirler. Teos Yat ve Yelken Kulübü belgeli eğitmenler aracılığı ile yelken sporcusu yetiştirmenin, yaz kursları, kış kursları, kamplar düzenlemenin yanında yetişkinler içinde yelken yarışları, regattalar ve trofeler düzenlemeyi hedeflemektedir.