Teos Antik Kenti

İzmir’in Seferihisar ilçesi’ne 3 kilometre uzaklıktaki Sığacık Köyü’nün bir kilometre güneyinde, deniz kenarında bulunan Teos Antik Kenti M.Ö. 1000 yıllarında bir İon kolonisi olarak kurulmuştur. Kurucusu Dionysos’un oğlu Athames olarak bilinir. Teos, önce Pers yönetiminde kalmış, sonra Lidya, ardından yine Pers yönetimine geçmiştir. İonlarla birlikte Teos bağımsızlığını kazanmış; mimari ve ticarette önemli bir yer haline gelmiştir.

12 İon kentinin en önemlilerinden biri olan Teos’ta Hellenistik ve Roma dönemi kalıntıları bulunmaktadır. Ziyarete sürekli açık olan Teos Antik Kenti’ndeki en önemli antik eser Dionysos Tapınağıdır. Diğer önemli kalıntılar ise Agora, tiyatro, odeon, surlar ve liman kalıntılarıdır.

Tarihi ve doğal çevre zenginliği Teos’un değerini daha da artırmaktadır. Teos’a giderken içinden geçeceğiniz Sığacık’ta bulunan 16.yy’dan kalma Osmanlı Kalesi de görülmeye değer eserlerden bir tanesidir. Doğal bir liman görünümündeki Sığacık Körfezi’nde eşşiz güzellikteki gün batımını izlemek de unutulmaz bir anı olacaktır.

Akademisyenlerin gözünden Teos’un tarihini daha detaylı incelemek için TEOS ANTİK KENTİ KAZI BAŞKANLIĞI www.teosarkeoloji.com web sayfasını ziyaret etmenizi öneriyoruz.