Basın Bülteni

Tuna Masters Teos 2021 başlıyor

Teos Marina ev sahipliğinde 2-5 Eylül tarihlerinde bu yıl 6’ncısı yapılacak balık turnuvası Tuna Masters Teos bu yıl Bitci.com ana sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Yapıldığı ilk günden bu yana büyük ilgi gören ve Tuna Masters serisinin ilk ayağı olan Tuna Masters Teos; Türkiye’nin ve Avrupa’nın en çok ilgi gören turnuvalarından birisi haline geldi. Yıllardır en çok ve en büyük balıkların yakalandığı Tuna Masters Teos’ta yarışmacılar bu yıl da dev balıkların peşinde koşup, hünerlerini gösterecekler.

Açık deniz balıkçılığının ustaları, toplamda 50’den fazla tekne ile yarışmadaki yerini aldı. Bu yıl, çevredeki marinalardan gelen tekneler dışında Kıbrıs gibi uzak rotadan gelen iki tekne de yarışmaya katılıyor. Yarışmacılar arasında uluslararası sularda kendini kanıtlamış bazı yarışmacılarla birlikte Suudi Arabistan, Güney Afrika, Yunanistan gibi ülkelerin sporcuları da turnuvada yarışacak.

2-5 Eylül 2021 tarihlerinde Teos Marina Cennet Bahçesi bölgesinde düzenlenecek organizasyon sahasına, pandemi nedeniyle kontrollü bir şekilde davetliler kabul edilecek. Organizasyonu takip etmek isteyen yatçılarımız, sahaya girebilecek. Turnuva sahasında kendi alanında dünya lideri bazı firmaların stantları gezilebilecek. Özellikle Cumartesi ve Pazar günü balıkların tartıya getirilişi ve ödül töreni heyecanla izlenecek.

Denizden gelen sanat, Tuna Masters Teos’ta…

Bu yıl ilk defa, Tuna Master Turnuvalarında Driftwood sanatçısı Cem Özipek sergi açarak “Denizden Gelen” sanat eserlerini sergileyecek. Turnuva sahası içinde 3 Eylül Cuma akşamı saat 18.00’de açılışı yapılacak sergide, Cem Özipek’in denizden gelen driftwood eserleri deniz tutkunlarının beğenisine sunulacak. Turnuva sonuna kadar, denizle sanatı buluşturan driftwood eserler görülebilir.

5.000 yavru balık doğaya salınacak…

Turnuvada Akdeniz Su ürünleri, Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü katkılarıyla, “1 yakalıyoruz 1000 salıyoruz” sloganı ile marina içinde 5.000 yavru balık denize salınacak. 4 Eylül Cumartesi günü saat 19.00’da Teos Marina Cennet Bahçesi bölgesinde denizcilerin de katılımıyla yavru balıklar denize bırakılacak. Sportif balıkçılık turnuvasının bu etkinliği, doğaya saygı duruşu niteliğinde olacak. Denizle buluşacak 5.000 yavru balığın ilk heyecanına Teos Marina sakinleri şahit olacak.

Sığacık’ta 3 koydan 1 kamyon çöp toplandı...

Teos Marina’nın çağrısıyla Marina’ya yakın koylarda temizlik seferberliği başladı. Teos Marina’nın çağrısıyla bir araya gelen gönüllü tekne sahipleri, Abderalılar Sivil Toplum Kuruluşu ve Serenad Dalış Okulu eğitmen ve kursiyerleri ile Teos Marina personelinin katılımı ile Sığacık koylarında kıyı ve deniz dibi temizliği etkinliği gerçekleştirdi. 19 Ağustos sabah saat 9.00’da Teos Marina’dan hareket eden gönüllü ekipler Çamcaz, Tepesi Delik ve Akvaryum koylarına teknelerle toplu seyir yapıldı. Marina botları gönüllülerin teknelerden karaya ulaşımını, marinanın yangın söndürme teknesi de toplanan çöplerin marinaya taşınmasını sağladı.

Lapina1, Koza, Laurus1, Puppe, Escape, Cemre35, Akustik, Donalt, Starcraft tekneleri etkinliğe katıldı. Bir araya gelen gönüllüler 3 koyda kıyı temizliği yaparak, 1 kamyonu dolduracak kadar çöp toplandılar. Serenad Dalış Okulu ise 9 gönüllü dalgıçla bu koylarda dalış yaparak deniz dibindeki atıkları topladı.

Toplanan atıklar marina rıhtıma indirilerek, çöp kamyonuna yüklenmeden önce katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekildi. Birkaç saatte toplanan atıkların fazlalığı görenleri şaşırttı. Gönüllüler bir sonraki etkinlik için sözleştiler. Koy temizliği seferberliği devam edecek.

Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü, “Sığacık’ta karadan ulaşımı olmayan, hem yatçılarımızın hem de günlük tur tekneleriyle en çok ziyaret edilen koylara marina ekibimiz ve gönüllü dostlarımızla sahil ve deniz dibi temizliği yaptık. Öncelikle tüm katılımcılara emeklerinden ve çevreye duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Pırıl pırıl deniziyle koylar bu bölgenin cazibe merkezi. Ancak kıyıda pek çok atık ve kirlilik göze çarpıyor. 3 saat gibi kısa bir sürede 1 kamyon çöp topladık. Kıyılardan denize ulaşan çöplerin tekrar karaya vurduğunu düşünürsek, bu hepimizin çöpü. Hiç kimse doğuştan çevreye çöp atılabileceğini bilmiyor. Maalesef çevremizi korumayı, temiz tutmayı öğretmemiz gerekirken çevreye çöp atıp kötü örnek olarak bu kötü davranışı yeni nesillere biz yetişkinler öğretiyoruz. Koyun gerisinde makilik alanlar var, olası bir kıvılcımla yanıcı, tutuşturucu özelliği olabilecek her şeyi topladık. Bu etkinliğimizin bir başlangıç olmasını ve farkındalık yaratmasını umuyoruz. Bir kez daha yatçılarımıza, Abderalılar Sivil Toplum Kuruluşu gönüllülerine, Serenad Dalış Okulu dalgıçlarına ve Teos Marina ekibine teşekkür ediyorum. Denizler bizim evimiz, ormanlar nefesimiz” açıklamasını yaptı.

 

İzmir Depremi’nin ardından yaşanan tsunamide hasar gören Teos Marina’da yenilenme süreci başladı

30 Ekim tarihinde meydana gelen İzmir depreminin ardından yaşanan tsunami felaketinin yaralarını sarmaya başlayan Teos Marina’da yenilenme süreci başladı. Teos Marina, üretim süresi 4-6 hafta sürecek yeni iskeleler hariç olmak üzere Kasım sonuna kadar tüm hizmetleriyle eski günlerine dönmeyi hedefliyor.

Teos Marina’da deprem nedeniyle binalarda hasar oluşmazken, tsunami nedeniyle teknelerde büyük hasarlar oluştuğunu belirten Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü,

“30 Ekim 2020 tarihinde merkez üssü Ege Denizi Seferihisar açıkları olan 6.6 şiddetinde depremin ardından, Akdeniz çanağında görülmemiş bir tsunami felaketi yaşandı. Teos Marina’da deprem nedeniyle binalarda hiçbir hasar oluşmazken, dakikalar içinde medyana gelen önce deniz seviyesinin çekilmesi, ardından yükselip yaklaşık 4 metrelik gel gitlerin etkisiyle oluşan şiddetli akıntıyla denizin taşması sırasında iskeleler ve teknelerde hasarlar oluştu. Afetin boyutları göz önüne alındığında, Teos Marina personeli, tekne sahipleri ve misafirlerinde can kaybı ya da en ufak bir yaralanma olmaması en büyük tesellimizdir. Sığacık ve İzmir’de hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor, en kısa sürede yaralarımızı sarmayı umuyoruz” dedi.

Üretim süresi 4-6 hafta sürecek yeni iskeleler hariç olmak üzere Kasım sonuna kadar tüm hizmetleriyle eski günlerine dönmeyi hedeflediklerini belirten Günlü, “Akdeniz çanağında emsali görülmemiş felaketin yaralarını; ortak akılla alınan hızlı kararlarla krizi yöneterek sarmaya çalışıyoruz. Teos Marina’da yenilenme süreci hızla başladı. Gelişmeleri sık sık sosyal medya hesaplarından yaptığımız canlı yayınlarla tüm şeffaflığı ile paylaşıyoruz. Yeni iskelelerin imalatı ve teknik donanımların yenilenmesi ile tekne bağlama alanları kıyı yapıları mühendislerin, bilim insanlarının önerileri ve Ulaştırma Bakanlığı’nın standartlarına göre yenilenerek hizmet vermeye devam edecek.” dedi.

Teos Marina’yı evi olarak gören tüm denizcilere kapımız açık

Teos Marina’nın Sığacık’ın kalbi ve ilçenin en büyük deniz turizm işletmesi olma özelliğiyle bölge turizminin dinamosu olmaya devam edeceğini ifade eden Günlü, “Deprem sonrası bir haftada sektördeki paydaşlarımızın desteği ve ekibimle çok hızlı yol aldık. Marina içerisinde denizde ve karada konaklama alanları oluşturduk. Tüm ekip gece gündüz çalışarak iyileşme ve yeniden yapılanma süreci içindeyiz. Teos Marina’yı evi olarak gören tüm denizcilere kapımız açık. Yuvanıza geri dönebilirsiniz” çağrısı yaptı.

Tüm marinalar teknelere kucak açtı

Deprem sonrası enkazın kaldırılmasında sadece denizciler arasında görülebilecek mükemmel bir dayanışma örneği sergilendiğine dikkat çeken Günlü “İlk şoku atlattıktan sonra muazzam bir dayanışma ve iş birliği ile afetin yaraları sarılmaya başlandı. Birçok marinadan, bölgedeki denizcilerden yardıma gelenlerle bir kurtarma ekibi oluşturuldu. Enkaz kaldırma ve yeniden yapılanma sürecinde tüm marinalar teknelere kucak açtı. Bu kötü günümüzde bizimle birlikte olan, desteğini esirgemeyen herkese müteşekkiriz. Denizci olmak işte bu” dedi.

Tuna Masters Teos’a rekor katılım

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Tuna Masters Teos maksimum sayıda yarışmacıya ulaştı. Tuna Masters Teos’ta 56 ekip yarışacak. Bu yarışın müdavimi olan yarışmacılara bu yıl yenileri de eklenerek rekor bir katılım sağlandı. Ünlü iş insanları, denizin üzerinde zorlu koşullarla mücadele ederek oltaları ile en büyük balığı yakalamaya çalışacaklar.

Turnuvanın yaratıcıları Murat İyriboz ve Elvio Pennetti, her yıl olduğu gibi bu dev organizasyonun başında.

Yarışmacılar tarafından “Devler Ligi” adı verilen “Tuna Masters Teos” balıkçılık turnuvası, 3-6 Eylül 2020 tarihleri arasında, Seferihisar Belediyesi himayesinde ve Teos Marina ev sahipliğinde gerçekleşecek. 5 yılda bereketli denizi ve dev balıklarla yarışma, kısa sürede Avrupa’nın en iddialı turnuvaların biri haline geldi ve bu sene rekor sayıda yarışmacıyı bir araya getiriyor.

Bu yıl Teos Marina yüzde 100 doluluk oranını aşıp kapasitesini zorlamasına rağmen, Tuna Masters Teos’a yoğun katılım talebini karşılamak için büyük bir çaba sarf ederek 56 tekneye yer açtı.

Altın kemer yeni sahibini arıyor

Bu yıl da birçok ünlü ismin yer alacağı yarışmada, Gökhan Çarmıklı, Murat Aslan, Burhan Çavuşoğlu, Erkut Soyak, Turgut Konukoğlu, Adil Konukoğlu, Feridun Bigalı, Berent Akdemir, Turan Mutlu, Sinan Kuran, Mahmut Özgener, Bülent Akgerman, Rikardo Aliberti, Alp Kırşan, Altuğ Aksoy, Bülent Delican gibi isimler kıyasıya mücadele edecek.

Turnuvalar rekorunu 295kg Bluefin Tuna (mavi kanat orkinos) ile elinde bulunduran Tuna Masters Teos, bu yıl da yeni rekorlar peşinde koşacak.

Tuna Masters Teos aynı zamanda ”altın kemer”e giden yolda ilk etap olacak. Tuna Masters Teos’ta alınan sonuçlar, Alaçatı etabı sonuçları ile toplanarak yılın “Tuna Masters of the Year” takımı belirlenecek. Geçen yıl kemerin sahibi olan Fesfish ekibi, unvanını koruyamazsa, kemeri bu yıl kazanan ekibe teslim edecek. Her iki turnuvada (Teos ve Alaçatı) yakalanan balıklar ve toplanan puanlarla kazanan takım, 1 yıl boyunca şampiyonluk kemerini taşıyacak.

Seferihisar Belediyesi himayesinde ve Teos Marina ev sahipliğinde gerçekleşecek olan turnuva, Meridian Adventure Hidden Bay Teos, Obelix Charters, Çaycı, Meridian Adventure Sail, Arvento, CMS, Raymarine, Can-Am, SeaDoo, Antmare, 7800 Çeşme, , İzce Outdoor, Viking Yachts, Northstar, Seaguar, Momoi, Accurate, Tohatsu, Sardamatic, Chameleon Craft, Same, Meridian Adventure Dive ve Numberblue ile birlikte yarışmacıları ağırlayacak.

Pandemi yarışmacıları durdurmadı

Turnuva organizatörlerinden Murat İyriboz, “Bu yıl tam hazırlık aşamasında pandemi her şeyi durdurdu. Uzun süre bu yıl turnuvaları yapıp yapamayacağımız konusunda tereddütte kalındı. Bu yıl turnuvayı gerçekleştirme kararını çok geç de almış olsak da, katılımcıların büyük desteği bize moral verdi. Turnuva katılımı her yıl olduğu gibi coşkulu olsa da, günümüz koşullarını göz önünde bulundurarak çok ciddi tedbirler almak zorunda kaldık. Yarışmacı ve diğer katılımcıların sağlığı bizim için birinci öncelik, dolayısıyla bu yıl sahaya girişler sınırlı olacak. Tüm katılımcıları kapsayan pandemi kural ve uygulamaları turnuva boyunca geçerli olacak” açıklamasını yaptı.

Turnuva Pandemi Kuraları:

Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu tüm kurallar zaten geçerli olup, ayrıca turnuvada yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  1. Sahaya girişler kontrollü olacak, ateş ölçümü vb uygulamalar yapılacaktır. Ayrıca yaka kartı olmayanlar saha içerisine alınmayacaktır. Yarışma günleri boyunca yanında ailesi, arkadaşları vb kişiler olan ekipler, isim listesi vererek yarışma öncesinde, bu kişilere yaka kartı temin edebilirler. Bu tip “takım destek kartı/team support card” sayısı 100 adet ile sınırlıdır, başvuru sırasına göre verilecektir. Bunun dışında, her iki sahada da kapıda ziyaretçi kartı alma imkânı olacaktır. Ancak toplam ziyaretçi kart sayısı aynı anda 100 kişiyi aşamayacak ve yaka kartları kimlik teslim edilerek ziyaretçi masasından elde edilebilecektir. İçeride 100 ziyaretçi olması durumunda, yeni bir ziyaretçi girişi, dışarı çıkan insan sayısı ile aynı olacaktır.
  2. Sahada sosyal mesafe kurallarına uyulması ve maske takılması zorunludur. Tekneler özel alan olup, tekne içi pandemi kuralları ekip tarafından uygulanmalıdır. Ancak teknelerin içerisinde diğer tekne ekipleri ile birlikte toplu halde bulunmak yasaktır. Tekne ekibi kendi içerisinde olmalıdır.
  3. Bu yıl çantaların içinde, her kişiye ait hijyen seti bulunacak ve kurallara uymanıza olanak sağlayacaktır. Aynı hijyen seti sınırlı sayıdaki ziyaretçilere de dağıtılacaktır. Ayrıca saha içerisinde, el temizliği için çeşitli noktalar bulunacaktır.
  4. Bu yıl, her yıl imzalanan feragatnameye ek olarak sağlık durumu bildiren ek bir feragatname olacaktır. Yine, minimum temas felsefesi gereği, turnuva kuralları bu yıl basılı kitapçık olarak dağıtılmayacaktır. Web sitemizde detaylı olarak yazılan bu kuralları, oradan indirmenizi ve takip etmenizi önemle rica ediyoruz.