Basın Bülteni


Stafu Pro Tuna Masters TEOS 2023 Teos Marina’daki muhteşem finalle sona erdi

Bu yıl, Stafu Pro ana sponsorluğunda, Teos Marina ev sahipliğinde ve Seferihisar Belediyesi himayesinde, 8’incisi düzenlenen Stafu Pro Tuna Masters TEOS 2023 Balıkçılık Turnuvası final müsabakalarının ardından 10 Eylül Pazar düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

Açık deniz balıkçılığının bütün ustaları, bu yıl yine Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük turnuvalarından birisine dönüşen Stafu Pro Tuna Masters TEOS 2023’te de dev balıkların peşinde düştü.

Tuna Masters serisinin ilk ayağını oluşturan Stafu Pro Tuna Masters TEOS 2023’ün final gününde denize açılan 53 tekne müsabaka kriterlerine uygun 9 Bluefin orkinos ve 2 kılıçbalığı ile karaya döndü. Yakalanan balıkların tartı ve boy ölçümü sonrasında yarış komitesinin yaptığı değerlendirme sonucunda;

Gusto Mare ekibinde yer alan ve iki Bluefin orkinos yakalayan 13 yaşındaki Baran Korkmaz En Genç Balıkçı olarak Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Baran Korkmaz ödülünü North Star Satış Müdürü Hilal Kaya’nın elinden alırken, Gusto Mare teknesi de bu başarısıyla Teos Marina’dan ücretsiz çekme ve atma hizmeti, North Star’dan ise Igloo buzluk kazandı.

Turnuvanın ilk yarış günü 176 cm boyunda, 80,75 Kg ağırlığında Bluefin orkinos yakalayan Vidal İtkin, Haluk Tepe, Ahmet Lahur ve Mehmet Erel’den oluşan Tuna Tango ekibi, final günü 32,25 Kg ağırlığında Kılıçbalığı ile karaya dönüp, 807 puan ile Genel Klasman Üçüncüsü oldu. Ödülünü Trio Satış Direktörü Görkem Soner’den alan ekip Stafu’dan 5 bin TL değerinde hediye çeki, Paru Marin’den Shimano Saragoza 10000 PG olta makinesi, Go Pro’dan Go Pro Mini kazandı.

Hakan Erten, Oğuz Çakmak, Tufan Tütüncüoğlu ve Müfit İldeniz’den oluşan Snapper ekibi yakaladığı 95,1 Kg ağırlığında Bluefin ve yakaladıktan sonra sağlıklı bir şekilde denize saldığı 54,90 Kg ağırlığındaki Bluefin ile 900 puan elde ederek Genel Klasman ikincisi oldu. Ödülünü Raymarine’den Bora Özer’den alan takım Stafu’dan 7 bin TL değerinde hediye çekinin, Raymarine’den Element 7 balık bulucunun ve Go Pro’dan Go Pro Mini’nin sahibi oldu.

Turnuvanın ilk günü 177 cm boyunda ve 91,1 Kg ağırlığında Bluefin orkinos yakalayan Yunus Kozlu, Kerem Özdeveciler, Onur Avcı ve Yusuf Kozlu’dan oluşan Kozlu ekibi, final günü 83,75 Kg ağırlığında bir Bluefin daha yakalayarak 1037 puan ile Genel Klasman birincisi oldu. Ödülünü Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü’nün takdim ettiği ekip 10 bin TL değerindeki Stafu hediye çeki, Depar’dan 3.5 beygir Tohatsu motor ve Go Pro Mini kazanmaya hak kazandı.

Halil Erdem Akartepe, Emre Kızılışık, Uygar Özden ve Olcay Argun’dan oluşan Salt Life ekibinin turnuvanın ilk yarış günü yakaladığı 2,05 boyunda, 100,75 Kg ağırlığındaki Bluefin orkinos Stafu Pro Tuna Masters TEOS 2023’ün en büyük balığı olarak kayıtlara geçti. Salt Life ekibi En Büyük Balık ödülünün sahibi oldu. Ödüllerini Stafu’dan Burak & Merve Akkurt’ın elinden alan ekibe 30.225 TL değerinde nakit para ödülü ve Minnkota’dan EO ½ HP elektrikli dıştan takma motor hediye edildi.

Turnuvaya ev sahipliği yapan Teos Marina’nın Genel Müdürü Faruk Günlü yaptığı özel açıklamada “Türkiye’nin en çok ilgi gören, Avrupa’nın ise önde gelen açık deniz sportif balık avı turnuvalarından ‘Tuna Masters’ serisinin ilk ayağı olan ‘Tuna Masters Teos’a bu yıl da ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Sığacık Körfezi’nin bereketli denizlerinde her yıl rekor büyüklükte balıklar yakalanıyor. Her yıl bir öncekinden daha coşkuyla ve ilgiyle karşılanan bu turnuvaya hazırlıklarımızı marinamızın profesyonel ekibiyle tamamladık. Turnuva boyunca Teos Marina’nın Cennet Bahçesi’nde yüzlerce kişiyi ağırladık ve harika bir finalle turnuvanın kazananlarını belirledik. Spor, rekabet ve centilmenlik ekseninde tamamlanan turnuva süresince hem çalıştık hem de eğlendik. Turnuvada emeği geçen profesyonel marina ekibime teşekkür ederim. Teos Marina olarak kazanan takımları tebrik ederiz.” dedi.

Tuna Master Of The Year 2023 altın kemeri için düzenlenen turnuvanın ikinci ayağı ve finali olan Raymarine Tuna Masters ALAÇATI 2023, 14 – 17 Eylül 2023 tarihlerinde Marin Alaçatı’da düzenlenecek.

Stafu Pro Tuna Masters TEOS 2023’de dereceye giren ekipler puanlarını Tuna Master Of The Year 2023 altın kemeri için Raymarine Tuna Masters ALAÇATI 2023 müsabakalarına taşıyacak.


31. Royal Teos Ege Rallisi Finali Teos Marina’da Yapıldı

Ege Otomobil Sporları Kulübü (Eosk) tarafından organize edilen, Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın 5. ayak yarışı 31. Royal Teos Ege Rallisi, Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ekibinin birinciliği ile sona erdi. Skoda Fabia R5 ile bu sezon gerçekleşen 5 ralliyi de kazanan Avcıoğlu-Korkmaz ekibi, Ege zaferi ile bir yarış kala Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonluğu’nu da matematiksel olarak garantilemiş oldu.

BC Vision Motorsport’tan Burak Çukurova-Burak Akçay ekibinin ikinci sırada tamamladığı rallide, podyumun üçüncülük basamağında Castrol Ford Team Türkiye’den Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı ekibi yer aldı. İzmir Seferihisar’da iki gün boyunca büyük çekişmeye sahne olan, 62 otomobil ve 124 sporcunun katıldığı Royal Teos Ege Rallisi 16 Ekim Pazar akşamı organizasyon sponsorlarından Teos Marina'daki finiş podyumunda son buldu. Teos Marina’daki finiş podyumuna katılan yüzlerce izleyici çeşitli etkinlikler ve hediyeler dışında motosiklet sürüş keyfi de yaşadı.

Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası, 12-13 Kasım tarihlerinde İstanbul Otomobil Sporları Kulübü (İSOK) tarafından düzenlenecek olan 42. İstanbul Rallisi ile sona erdi.


Teos Marina’nın Sponsorlarından Olduğu 2022 Altın Palet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonası sonuçlandı

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından 13-18 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Altın Palet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonası sonuçlandı. Teos Marina ev sahipliğinde yapılan ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun planlı faaliyetleri arasında bulunan şampiyonada 20 sporcu, Seferihisar Sığacık’ın renkli sualtı dünyasını en iyi yansıtan fotoğrafları ve videoları çekebilmek için yarıştı. Fotoğraf dalında 6 kategori, video dalında 3 kategori üzerinden 2 gün boyunca 4 dalış gerçekleştiren sporcular, Sığacık dalış noktalarındaki mercan sünger oluşumuna ve canlılığa hayran kaldı. Türkiye’nin önde gelen isimlerinden oluşan jüri değerlendirmelerini tamamlamak üzere Teos Marina Yat Yelken Kulübü’nde toplandı ve birbirinden güzel fotoğraf ve videolar arasından en dikkat çekenleri seçti. Heyecanlı bekleyişin sonunda tüm kategorilerin birincileri açıklandı. Buna göre;

Fotoğraf ‘balık kategorisinde’ birincilik Ferda Coşkun’un, ‘makro kategorisinde’ birincilik Turusen Yüzbaş’ın, ‘temalı makro kategorisinde’ birincilik Eser Paşa’nın, ‘geniş açı kategorisinde’ birincilik Hüseyin Murat Orkun’un, ‘modelli geniş açı kategorisinde’ birincilik Eser Paşa’nın, ‘yaratıcı kategorisinde’ birincilik Eser Paşa’nın oldu. Video film ‘düzenlenmemiş film kategorisinde’ Erkan Balk’ın birinci olduğu yarışmada fotoğraf bireysel sıralaması Eser Paşa, Ferhan Coşkun ve Turusen Yüzbaş şeklinde gerçekleşirken, video bireysel sıralaması Erkan Balk, Sinan Eruçar ve Bülent Çalımlı şeklinde oldu. Kulüpler puan sıralaması ise sırasıyla Aktif Balık Adamlar Kulübü, Antalya Sualtı Spor Kulübü ve Kuşadası Spor Kulübü olarak sıralandı.

Sığacık Kaleiçi’nde yapılan madalya töreni TSSF Başkanı Oğuz Aydın, Genel Sekreter Şehri Şahin, Genel Koordinatör Zafer Yüksel, Yönetim Kurulu Üyesi Ferda Büyükbaykal, Sualtı Görüntüleme Teknik Kurul Başkanı Murat Kaptan yönetiminde 17 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleşti.

Teos Marina’ya Yakın Dalış Noktaları Dalıcıların Rüyalarını Süslüyor

Türkiye’nin en iyi dalış noktalarına sahip bölgelerinden Sığacık’ta hizmet veren Teos Marina’nın Genel Müdürü Faruk Günlü, “Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından düzenlenen Altın Palet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz, tüm kazanan yarışmacıları gönülden tebrik ederim. Ödül gecesinde bize verdikleri ödül için de federasyona teşekkür ederiz. Kazanan tüm eserleri önümüzdeki günlerde Teos Marina Çarşı’daki Festival Alanı’nda sergiliyor olacağız. Sergiyi kaçırmak istemeyen misafirlerimizin Teos Marina Instagram adresi olan @teosmarinaofficial adresini takip etmelerini tavsiye ederim. Bu yarışma için Sığacık’ın seçilmesi tesadüf değil. Sığacık su altı dünyası hem faunası hem florası bakımından Akdeniz havzasında bulabileceğiniz en nadir yerlerden. Ayrıca dalış noktalarının tümü oldukça güvenli. Sığacık’taki kadar geniş balık, mercan ve sünger çeşitliliğinin olduğu çok az yer var. Biz de Teos Marina olarak bu güzelliğe kayıtsız kalamadık ve Türkiye’nin turizm elçilerinden biri olarak, marinamızda faaliyet gösteren Serenad Dalış Merkezi işletmecisi Adem Gürsoy ve Görkem Gürsoy’la birlikte ‘Teos Marina’ya Yakın Dalış Noktaları’ broşürünü hazırladık. Bu sayede oldukça kapsamlı bir referans niteliğinde hazırladığımız broşürümüzü yurt dışı ve yurt içi fuarlarda dağıtarak ülkemizin sualtı güzelliklerini tanıtıyoruz. Sığacık’ta dalış yapmak isteyen herkes dalış öncesinde sualtı dünyasının güzellikleriyle ilgili bu kapsamlı ve doyurucu bilgileri https://teosmarina.com.tr/pdf/teos-marina-dalis-noktalari-brosuru.pdf adresinden cihazına indirebilir. Teos Marina’da hizmet veren dünyanın en seçkin dalış ekollerinden biri olan Scuba Schools International’ın (SSI) dalış merkezi Serenad Dalış Merkezi’ne başvurarak 0 505 800 76 16 numaralı telefondan dalış için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yaz kış demeden yapabileceğiniz dalış etkinliği için sizleri Teos Marina’ya bekliyoruz.” dedi.


Tuna Masters Teos 2022’de muhteşem final: Kazananlara ödül yağmuru!

Teos Marina ev sahipliği ve Bitci.com ana sponsorluğunda gerçekleşen Avrupa’nın en büyük ve en önemli açık deniz balık turnuvası Tuna Masters Teos’ta bu yıl 51 tekne yarıştı. Murat İyriboz ve Elvio Pennetti’nin organizatörlüğünü yaptığı turnuvanın birinci gününde TORNADO, FIUME ve SIS-35 takımları dereceye girerken, ikinci gün SIS-35 ve STAFU takımlarının balıkları konuşuldu. Turnuva sonundaysa “en büyük balık” kategorisinde birinci, turnuvanın ilk gününde yakaladığı 89,80 kg’lık orkinosla FIUME takımı Bitci.com Türkiye Sorumlusu Faysal ŞEFKATLIOĞLU ‘ndan ödülünü aldı. “En çok balık” kategorisinde birincilik 3 orkinosla TORNADO teknesinin oldu. Aynı zamanda turnuvada en yüksek toplam puana sahip olan TORNADO takımı, ödülünü Teos Marina Genel Müdürü Faruk GÜNLÜ’nün elinden aldı.

Murat İyriboz, “Teos Marina bizim evimiz gibi, turnuvanın bu ayağı bizim için tam anlamıyla Devler Ligi oluyor. Teos Marina’yla birlikte her zaman müthiş işler çıkartıyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı onayıyla turnuva boyunca tutulacak orkinosların boyunun minimum 115 cm olması koşulu, yarışma organizatörleri tarafından, turnuvanın birinci günü minimum 140 cm, ikinci günüyse minimum 150 cm olacak şekilde değiştirildi ve bu sayede yarış boyunca çok sayıda release (yakalanan balığın zarar görmeden geri salınması) yapıldı.

Tuna Masters Teos 2022’ye bu yıl finalistlere verilen ödüller damgasını vurdu. Kazanan yarışmacılara Tuna Masters özel giysileri, Zenaq kamış, 20.000-40.00-60.000 ve 100.000 değerinde Bitcicoin, The Economist Bitci tablosu, Hotel Swissotel Resort Bodrum’dan konaklama, Bahçe Dekor’dan rejisör koltuğu, DEPAR Seascooter RS 2, Stafu’dan özel koleksiyon giysiler, Raymarine Element 7 S balık bulucu, Nature’s Work’ten sanat eseri niteliğinde ahşap eserler hediye edildi.

Seferihisar çevresindeki marinalar ile Kıbrıs’tan gelen iki teknenin yanı sıra Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Monaco gibi ülkelerden gelen Erkut Soyak, Gökhan Çarmıklı, Turgut Konukoğlu, Suat Yiğit, Mahmut Özgener, Altuğ Aksoy, Sinan Kuran ve Bülent Delican gibi uluslararası sularda kendini kanıtlamış birçok usta sporcunun kıyasıya yarıştığı turnuva Teos Marina’da Cennet Bahçesi isimli çim alanında festival havasında geçti.

2016’dan bu yana her yıl en büyük balıkların yakalandığı Tuna Masters Teos’ta yarışmaya ek olarak, turnuva sahasında dünya lideri birçok marka da destekçi olarak ürünleri ile yer aldı. Turnuva finaline katılan yüzlerce ziyaretçi Stafu, Paru Marin, Bahçe Dekor, Depar, Can-am, Seadoo, Tohatsu, Raymarine, Viking, Nature's Work, Chameleon, Light House gibi çok sayıda sponsor firmanın stantlarını gezme fırsatı buldu. Teos Marina ev sahipliği, Bitci.com ana sponsorluğunda gerçekleşen turnuvada usta balıkçıların kıyasıya mücadelesi, festival alanına dönüşen turnuva alanında yükselen kahkahalar ve dost sohbetleri tüm katılımcılar için unutulmaz keyifli anlar yaşadı. Turnuva, 11 Eylül Pazar günü yapılan ödül töreni sonrasında verilen gala yemeğiyle sona erdi.


Teos Marina Çarşı Yatırımcılar İçin Tam Bir Cazibe Merkezi

Bozulmamış doğası, tarihi dokusu, doğal ürünler ve yöresel lezzetleri ile ön plana çıkan ve Türkiye’nin ilk “Cittaslow” kenti (sakin şehir) olan Seferihisar’ın en turistik bölgesi Sığacık’ın, İzmir ve civardaki illerden ziyaretçileri özellikle hafta sonları katlanarak artması bölgenin parlayan bir yıldız olduğunu kanıtlar nitelikte. Sığacık’ın tam kalbinde ise Teos Marina yer alıyor.

İzmir merkeze 40 km ve Adnan Menderes Uluslararası Havalimanı’na 50 km mesafede bulunan konumu ve lojistik avantajları ile Teos Marina, tarihi Sığacık Kalesi ve Teos Antik Kent’in hemen yanı başında olmakla beraber; Çeşme, Kuşadası, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana gibi pek çok turistik cazibe merkezlerine 1 saat mesafede yer alıyor.

Yunanistan’ın Samos adasına 2 saatlik bir mesafe ile feribot seferlerinin de düzenlendiği Teos Marina, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 5 çıpalı marinaları arasında bulunuyor. Seçkin müşterilerine hizmet vermek üzere hizmetlerini en üst düzey kalite anlayışı ile sunan marinada çocuk oyun alanı, helikopter pisti, yüzme havuzu ve tenis sahaları da yer alıyor.

Teos Marina Çarşı alanı yaklaşık 7000 m2 kapalı kiralanabilir alanı ve 10.000 m2 açık alanı ile, birçok kafe, restoran ve gece eğlence mekanları ile alışveriş için süpermarket, butikler ve aksesuar mağazalarına ev sahipliği yapan bir “yaşam merkezi” olarak ön plana çıkıyor. Teos Marina Çarşı alanında yer alan Spa merkezinde, sauna, buhar odası, Türk hamamı ve masaj hizmetleri verilirken ayrıca çarşı içerisinde bir dalış merkezi de bulunuyor.

Tuna Masters Teos gibi organizasyonlara ve birçok açık hava tanıtım etkinliğine de ev sahipliği yapan Teos Marina, düzenlediği konserleriyle de yaz boyunca İzmir’in önemli bir cazibe merkezi olarak sezonda hafta içi günlük 5 bin ziyaretçi sayısına ulaşıyor. Hafta sonları ise bu rakam 7-8 binleri buluyor.

Teos Marina’nın yatçı portföyünü çoğunlukla hala aktif iş yaşamının içinde yer alan ve prestijli meslek gruplarına ait ve dinamik iş insanları oluşturuyor. Bu teknelerini yaz kış kullanan ve kısa mesafeli seyirleri tercih eden portföy genç bir müşteri kitlesi yaratıyor. Teos Marina Çarşı hem yatçıların hem de bölge ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını giderip keyifli anılar biriktirmeleri için hizmet veriyor.

Son yıllarda ekonomik düzeyi ortanın üstünde olan ziyaretçi profilindeki bu yoğunluk, yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Sığacık’a yapılan lüks otellerin sayısındaki artış ve emlak piyasasına bakıldığında gelişirken yerel kimliğini koruyan Seferihisar’ın İzmir’in en hızlı değerlenen ilçelerinden olması ile Teos Marina Çarşı tam anlamıyla bir cazibe merkezi olarak yeni yatırımcılar ile tanışmak için bekliyor.


Kalite, Konfor ve İnovasyonun Adresi: İzmir’in Parlayan Yıldızı Teos Marina

Bilindiği gibi, Covid-19’un pandemiye dönüşmesi hemen her sektörde ve pazarda yıkıcı bir etki yarattı. Her ne kadar çeşitli spekülatif söylemler olsa da, pandeminin uzun vadeli sonuçlarını henüz hiçbir sektör görmüş değil. Ancak şunu biliyoruz ki, pandemi kısa ve orta vadede başta iş hayatı olmak üzere toplumsal alışkanlıklardan tüketici davranışlarına, yatırımlardan gelecek planlamamıza kadar her şeyi değiştirip dönüştürdü. Tam kapanma, seyahat engelleri, yeme-içme, ulaştırma ve konaklama tesislerine getirilen pandemiye ilişkin yeni yönetmelik ve tedbirler derken, farklı kuralları olan ve “Yeni Normal” olarak adlandırılan bir dünyada bulduk kendimizi. Bir anlamda her sektör, kartların yeniden karıldığı bir masada oyuna devam etmek durumunda kaldı.

Pandemi süresince deniz turizminin atar damarlarından olan marinacılık sektörü de birtakım değişimlerden geçti. Şu bir gerçek ki, Covid-19’un pandemiye dönüşmesiyle birlikte insanlar finansal, sosyal, güvenlik ve en önemlisi de sağlık bakımından geçmişe oranla daha çok kaygı duymaya ve geçmişte sürdürdüğü yaşam biçimini riskli bulmaya başladı. Hareketlilik kısıtlamaları, fiziksel mesafe ve hijyen tedbirleri tüketiciyi tüm seçimlerinde daha seçici kıldı. Büyük şehirlerde insanlar market alışverişini dahi internet platformları üzerinden yapmaya başladı, tatillerde butik otellere, pansiyonlara gitmeyi ya da ev kiralamayı tercih etmeye başladı. Yine bu süreçte “tekne sahibi olma fikrine” olan rağbet de inanılmaz oranda artış gösterdi.

Bu konuda yapılmış kapsamlı bir araştırma olmasa da, sektörün içinden biri olarak ve gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki, normal şartlarda deniz turizmine katılan bir kişi, otel turizmine katılan bir tüketiciye kıyasla yaklaşık 30 kat daha fazla harcama yapardı. Pandemiyle birlikte bu harcamayı ve hatta daha fazlasını yapmayı gözden çıkaran ve bunu büyük bir hevesle yapan kişi sayısı büyük oranda arttı. Bu da tekne satışlarının hiç olmadığı kadar artmasına sebep oldu. Pandemiyle birlikte daha önce tekne sahibi olmayı aklının ucundan geçirmeyen kişiler tekne satın alarak boş vakitlerini ve tüm tatillerini teknelerinde geçirmeye başladı. Bir insanın ve ailesinin, kalabalıktan uzak, sosyal mesafe kurallarına, maske takmaya ihtiyaç duymadan, doğanın içinde, evindeymiş gibi vakit geçirebileceği yer neresi olabilir? Elbette ki kendine ait teknesi olabilir. Onlara evlerindeki huzuru, konforu ve kaliteyi sunacak olan tesisler neresidir? Pek tabii ki marinalardır. Demem o ki, pandemi bu anlamda marina sektörüne beklenmedik bir avantaj sağlamış oldu. Ailemize yeni katılan yatçılarımızın yanı sıra, uzun yıllardır Teos Marina kalitesini tercih eden tekne sahiplerimiz için de hem evlerini, hem de ofislerini marinamıza taşımak ve Teos Marina’da sunulan profesyonel ve kaliteli hizmetten 7/24 yararlanmak, pandemi sürecinde ve sonrasında da akla yatkın hale gelmiştir.

Teos Marina’daki yatçı profili çoğunlukla aktif iş yaşamı olan iş insanlarından ve onların ailelerinden oluşuyor. Bu nedenle pandemi döneminde marinamızda her yerde sorunsuz çalışan ve tüm misafirlerimizin teknelerinden 300 Mb hızla erişim sağladığı ücretsiz internet hizmetimiz sayesinde tekne sahipleri hem teknelerini ofise çevirip işlerini takip edebildi, hem de Netflix’teki dizilerden mahrum kalmayarak evdeki konforunu sürdürdü.

Pandeminin ivme kazandırdığı önemli konulardan biri de elbette ki dijitalleşme oldu. Marinamızda hem pandemi sürecinde, hem de sonrasında hizmetlerimizin bir kısmını dijital mecralar üzerinden yürütmeyi sürdürüyoruz. Ancak tüm hizmet sektörlerinde olduğu gibi, yatçılarımızla ne kadar yüz yüze, gönül gönüle olursak kendimizi o kadar şanslı hissediyoruz. Fakat alışkanlıklar kolay kolay değişmiyor, malum, daha önce de söylediğim gibi “Yeni Normal” olarak adlandırdığımız bir dizi alışkanlığımız ve yazısız kurallarla marinamızda yatçılarımızın beklentilerine yönelik hizmetler sunmaya devam ediyoruz. Örneğin Teos Marina’da pandemi sonrasında, tekne sahiplerimiz, kısa süre önce baştan aşağı yenilenen Teos Marina Çarşı’daki restoranlardan, kafelerden ve fırından dilediğince, pizza, kahve, yemek ve kruvasan gibi fırın işi ürünleri sipariş ederek kalabalığa karışma ihtiyacı duymadan teknelerine servis yaptırabiliyor. Teos Marina Migros’un tüm Sığacık halkına sunduğu “Migros Sanal Market” uygulamasıyla da diledikleri ürünleri teknelerine sipariş edebilmeye başladılar. Marina içinde tekne sahiplerimizin konforunu biraz daha arttırmak için bu yıl golf araçlarımızın sayısını ikiye katladık. Tamamı elektrikle çalışan golf araçlarımızda temiz enerji kullanarak yalnızca yatçılarımızın değil, doğanın da konforunu düşündük. Geçen yıl kullanıma sunduğumuz 15 adet bisiklete bu yıl 20 adet daha ekleyip 35 bisiklete çıkardık. Artık tekne sahiplerimiz için Sığacık’ta ulaşmak istedikleri ne varsa, yalnızca birkaç pedal mesafede.

Mavinin her tonundan nasiplenmiş koyları, tertemiz havası, köklü tarihi, organik lezzetleri ve vadettiği eğlenceli yaşamla özellikle son yıllarda tüm Türkiye’nin gözbebeği haline gelen Sığacık’ta bulunan Teos Marina’da hem tekne sahiplerimiz, hem de diğer ziyaretçilerimiz kısa süre önce renove edilen ve yepyeni bir görünüme kavuşan Teos Marina Çarşı’da bulunan mis kokulu bahçelerde yürüyüş yaparak, kaliteli yeme-içme mekanlarında vakit geçirip, butiklerden alışveriş yaparak, açık hava spor alanlarımızda ter atıp, Spa Merkezi’nde dinlenerek pandeminin bunaltıcı ve yorucu etkilerinden hızla arınıyor.

Her ne kadar pandemi sürecinde marinamıza olan talep arttı desek de, Teos Marina 2018 yılından bu yana zaten %100 dolulukla hizmet veriyor. Hızlı aksiyon alma ve yatçılarımızın ihtiyaçlarına inovatif çözümler üretme becerimizle alnımızın akıyla çıktığımız pandemi süreci sonrasında, yatçılarımızın konforunu, güvenliğini ve sağlığını önemsiyor, yetkin personelimizle kaliteli ve konforlu profesyonel marinacılık hizmetleri sunarak yatçılarımızın marina yaşamından alacakları hazzı maksimuma çıkarmayı sürdürüyoruz. Tekne sahiplerimiz pandemi sonrasında da %100 kalite ve memnuniyet seviyesini korumak için tüm gayreti göstereceğimizden emin olabilirler.


Teos Marina Çarşı: Lezzetli yemek, keyifli alışveriş, kaliteli yaşamın yeni adresi

Bir yer düşünün, denize nazır. Şehrin tozundan, gürültüsünden, araç trafiğinden uzak; ama bir o kadar da canlı, yaşayan bir yer. Öyle bir yer ki, tarihi kalesi, organik ve yöresel lezzetleri, masmavi koyları ve dinginliğiyle vadettiği çok şeyin yanında en öne çıkanı huzur.

Metropol insanının arayışıdır hep “kentin sunduğu tüm imkanlardan faydalanıp, her fırsatta da doğayla temas edebilmek.” Hele ki bu kişi bir İzmirliyse, yaşamdan beklentisi daha da artacaktır: Güzel yemek, keyifle içmek, kaliteli eğlenmek ve her ânın tadını çıkarmak gibi.

Bunların tümünü doyasıya yaşayabileceğiniz bir yerden bahsedeceğiz bugün. Eşinizle, çocuklarınızla ve dostlarınızla kaliteli ve keyifli vakit geçirebileceğiniz, tertemiz havasıyla mutlu anılar biriktirebileceğiniz Sığacık’tan bahsediyoruz.

İşte tüm bu güzelliklerin tam kalbinde, denizcilere sunduğu kaliteli hizmet tutkusuyla yıllardır adından söz ettiren Teos Marina içerisinde yer alan ve kısa süre önce tamamlanan renovasyon çalışmasıyla kavuştuğu yepyeni yüzüyle Sığacık’ın en büyük cazibe merkezi haline gelen “Teos Marina Çarşı” bulunuyor. Teos Marina, misafir ettiği tekne sahiplerine dünya standartlarında sunduğu kaliteli marina yaşamı ve hizmet anlayışına paralel olarak yaptığı Teos Marina Çarşı renovasyon yatırımıyla, İzmirliler için alışveriş, yeme-içme ve eğlence adreslerine bir yenisini daha eklemiş oluyor.

Biz de Sığacık’a has, yazın en kavurucu sıcağında bile insanı serinleten tatlı rüzgarına kapılıp, soluğu İzmir’in yanı başındaki Teos Marina Çarşı’da aldık. Mavinin her tonundan nasiplenmiş koyları, tertemiz havası, köklü tarihi, organik lezzetleri ve vadettiği eğlenceli yaşamla özellikle son yıllarda tüm Türkiye’nin gözbebeği haline gelen Sığacık’ta bulunan Teos Marina Çarşı’da Akdeniz mimarisinin şıklığına ve sadeliğine tanık olacaksınız.

Yürüme mesafesindeki M.Ö. 1000 yılında kurulan Teos Antik Kenti ile 16.yy Osmanlı Kalesi’nin dokusunu Akdeniz mimarisiyle birleştiren Teos Marina Çarşı’da yapılacaklar listesi bir hayli uzun: Sabah mis kokulu çiçek bahçeleri arasında yapacağınız yürüyüş sonrası kahvaltınızı yapabilir; alışveriş sonrası çocuklarınız oyun parkında eğlenirken kahvenizi yudumlayarak sevdiklerinizle sohbet edebilir, yaz gecelerini her zevke uyan 13 ayrı konseptte hizmet veren restoran, kafe ve eğlence mekanlarında doyasıya eğlenerek geçirebilirsiniz.

Büyük ilgi gören Teos Marina Çarşı, pandemiden sonra şehir hayatının stresini açık havada deniz kokulu bir ortamda gideren İzmirlilere ilaç gibi geliyor. Tüm ihtiyaçlarınızı düşünen Teos Marina Çarşı’da Spa ve Beauty konseptli bir işletme ile Sığacık koylarının henüz keşfedilmemiş su altı dünyasına dalıp, tabloları aratmayan fotoğraflar çekebileceğiniz su altı dalış noktaları ve bir de dalış okulu mevcut.

Dört mevsim gezilebilecek, her mevsim farklı bir tatla akılda kalacak Teos Marina Çarşı’da lüks işletmelerin yanı sıra bir de “Festival Alanı” var. Adı gibi rengarenk, cıvıl cıvıl festival alanında yıl boyu yapılan ve binlerce kişinin doyasıya eğlendiği etkinlik ve konserlere katılabilirsiniz. Tüm etkinliklerden ilk haber alan olmak için Teos Marina’nın resmi Instagram adresini takip etmeniz yeterli (@teosmarinaofficial).

Uzun lafın kısası, İzmir’in parlayan yıldızı Teos Marina’da harika şeyler oluyor. Siz de zamanı kalite ve konfora dönüştürenlerdenseniz, Teos Marina Çarşı tam size göre.

Yeni Asır (.pdf)

Teos Marina Mavi Bayrak Ödülünü Aldı

Bugün Teos Marina bir kez daha Mavi Bayrak sertifikasyon sürecini tamamlayarak Mavi Bayrak’ı teslim aldı. Çevre eğitiminden çevre yönetimine, güvenlik hizmetlerinden deniz suyu kalitesine kadar tüm kriterleri karşılayarak tam not alan Teos Marina, 11 yıldır olduğu gibi 2022 yılında da ikonik Mavi Bayrak’a sahip oldu. Bildiğiniz gibi Teos Marina’da geçen yıl yatçılarımızın kullanımına sunduğumuz 15 adet bisiklete bu yıl 20 adet daha ekleyip 35 bisiklete çıkardık. Mavi Bayrak Kuzey Ege İlleri Koordinatör Yardımcısı Yetkin Karabinali'nin saha denetlemesini yaptığı sertifikalandırma sürecinde, sunduğumuz buna benzer çevreci ve sürdürülebilir hizmetlerle bir adım öne geçmek bizleri oldukça memnun etti.


Sığacık koyları artık çok daha temiz

İzmir’in yanı başında Sığacık’ta faaliyet gösteren Teos Marina, her yıl olduğu gibi, bu yıl da çevre koylardaki temizlik etkinliklerine devam ediyor. Marina’ya 1 deniz mili mesafedeki Çamcaz Koyu’nda başlanan ve ardından Akvaryum ve Tepesidelik Koyları’nda sürdürülen temizliğe Teos Marina personelinden 20 kişi katıldı. Sığacık koylarında kıyıları ve deniz dibini temizlemek üzere 31 Mayıs sabah saat 9.00’da Teos Marina’dan hareket eden gönüllü personel, topladıkları çöpleri marinanın yangın söndürme teknesi ve botlarla marinaya taşıdı. Koylarda sahil şeridinden ve yamaçlardaki makilik alandan toplanan onlarca büyük boy torba atık, bertaraf edilmek üzere marina rıhtıma indirildi, çöp kamyonuna yüklenmeden önce hatıra fotoğrafı çekildi. Birkaç saatte toplanan atıkların fazlalığı görenleri şaşırttı. Çöpler arasında kullanılmış maske, izmarit, plastik ve cam şişeler, plastik oyuncaklar ile çizme, terlik, mayo gibi çeşitli giyim eşyaları da vardı.

Sığacık’ta 3 koydan 3 saatte onlarca büyük boy torba çöp toplandı

Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü, “Sığacık’ta karadan ulaşımı olmayan, hem yatçılarımızın hem de günlük tur tekneleriyle en çok ziyaret edilen koylarda marina ekibimizle birlikte kıyı temizliği yaptık. Öncelikle tüm ekibime emeklerinden ve çevreye duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Pırıl pırıl deniziyle koylar bu bölgenin cazibe merkezi. Bu yıl çöplerin hatırı sayılı miktarda azaldığını ve geçtiğimiz senelerde yürüttüğümüz temizlik kampanyalarının işe yaradığını gözlemek bizi çok mutlu etti. Ancak yine de kıyıda pek çok atık ve kirlilik göze çarpmaya devam ediyor elbette. Biz bugün 3 saat gibi kısa bir sürede onlarca büyük boy torba çöp topladık. Bu etkinliğimizin bir kez daha farkındalık yaratmasını ve bir sonraki temizlik etkinliğimizde burada çöp bulamayıp sadece ekibimizle denize girip geri dönmeyi umuyoruz. Tekrar duyarlılığı ve özverisi sebebiyle ekibime teşekkür ediyorum, Teos Marina’da çevreye duyarlı adımlar atmaya devam edeceğiz. Denizler bizim evimiz, ormanlar nefesimiz.” açıklamasını yaptı.


Teos Marina 5 Altın Çıpa'nın Sahibi Oldu

Yıl 2011… Marinacılık sektörünün standart belirleyicisi The Yacht Harbour Association tarafından 5 Altın Çıpa Ödülü’nü almaya hak kazanan dünyanın sayılı marinalarından biri olduk ve o zamandan bu yana bu ödülü hiç kaçırmadık. Bugün yıl 2022… Teos Marina, yüksek çevre bilinci, müşteri odaklı hizmet anlayışı, üstün kalitede sunduğu kara ve deniz hizmetlerine sahip bir marina olarak uluslararası mecrada da adından bahsettirmeye devam ediyor. Uluslararası kalite güvencemizi perçinlediğimiz bu prestijli ödül için bir kez daha TYHA’ya sonsuz teşekkür ederiz.

Teos Marina Naviga Dergisi'nde

Naviga Dergisi, Nisan sayısında elektrikli teknelerin gelişimi ve yenilenebilir enerji tüketimi ile ilgili marina sektör temsilcilerinin görüşlerine yer verdi. Derginin elektrikli teknelerle ilgili hazırladığı bu haber dosyasında, Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü, yat severlerle konuyla ilgili sektörel yorum ve öngörülerini paylaştı. Yazının devamı için mutlaka Naviga Dergisi’nin Nisan ayı sayısını edinin.

Naviga Dergisi (.pdf)

Tuna Masters Teos 2021 başlıyor

Teos Marina ev sahipliğinde 2-5 Eylül tarihlerinde bu yıl 6’ncısı yapılacak balık turnuvası Tuna Masters Teos bu yıl Bitci.com ana sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Yapıldığı ilk günden bu yana büyük ilgi gören ve Tuna Masters serisinin ilk ayağı olan Tuna Masters Teos; Türkiye’nin ve Avrupa’nın en çok ilgi gören turnuvalarından birisi haline geldi. Yıllardır en çok ve en büyük balıkların yakalandığı Tuna Masters Teos’ta yarışmacılar bu yıl da dev balıkların peşinde koşup, hünerlerini gösterecekler.

Açık deniz balıkçılığının ustaları, toplamda 50’den fazla tekne ile yarışmadaki yerini aldı. Bu yıl, çevredeki marinalardan gelen tekneler dışında Kıbrıs gibi uzak rotadan gelen iki tekne de yarışmaya katılıyor. Yarışmacılar arasında uluslararası sularda kendini kanıtlamış bazı yarışmacılarla birlikte Suudi Arabistan, Güney Afrika, Yunanistan gibi ülkelerin sporcuları da turnuvada yarışacak.

2-5 Eylül 2021 tarihlerinde Teos Marina Cennet Bahçesi bölgesinde düzenlenecek organizasyon sahasına, pandemi nedeniyle kontrollü bir şekilde davetliler kabul edilecek. Organizasyonu takip etmek isteyen yatçılarımız, sahaya girebilecek. Turnuva sahasında kendi alanında dünya lideri bazı firmaların stantları gezilebilecek. Özellikle Cumartesi ve Pazar günü balıkların tartıya getirilişi ve ödül töreni heyecanla izlenecek.

Denizden gelen sanat, Tuna Masters Teos’ta…

Bu yıl ilk defa, Tuna Master Turnuvalarında Driftwood sanatçısı Cem Özipek sergi açarak “Denizden Gelen” sanat eserlerini sergileyecek. Turnuva sahası içinde 3 Eylül Cuma akşamı saat 18.00’de açılışı yapılacak sergide, Cem Özipek’in denizden gelen driftwood eserleri deniz tutkunlarının beğenisine sunulacak. Turnuva sonuna kadar, denizle sanatı buluşturan driftwood eserler görülebilir.

5.000 yavru balık doğaya salınacak…

Turnuvada Akdeniz Su ürünleri, Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü katkılarıyla, “1 yakalıyoruz 1000 salıyoruz” sloganı ile marina içinde 5.000 yavru balık denize salınacak. 4 Eylül Cumartesi günü saat 19.00’da Teos Marina Cennet Bahçesi bölgesinde denizcilerin de katılımıyla yavru balıklar denize bırakılacak. Sportif balıkçılık turnuvasının bu etkinliği, doğaya saygı duruşu niteliğinde olacak. Denizle buluşacak 5.000 yavru balığın ilk heyecanına Teos Marina sakinleri şahit olacak.

Sığacık’ta 3 koydan 1 kamyon çöp toplandı...

Teos Marina’nın çağrısıyla Marina’ya yakın koylarda temizlik seferberliği başladı. Teos Marina’nın çağrısıyla bir araya gelen gönüllü tekne sahipleri, Abderalılar Sivil Toplum Kuruluşu ve Serenad Dalış Okulu eğitmen ve kursiyerleri ile Teos Marina personelinin katılımı ile Sığacık koylarında kıyı ve deniz dibi temizliği etkinliği gerçekleştirdi. 19 Ağustos sabah saat 9.00’da Teos Marina’dan hareket eden gönüllü ekipler Çamcaz, Tepesi Delik ve Akvaryum koylarına teknelerle toplu seyir yapıldı. Marina botları gönüllülerin teknelerden karaya ulaşımını, marinanın yangın söndürme teknesi de toplanan çöplerin marinaya taşınmasını sağladı.

Lapina1, Koza, Laurus1, Puppe, Escape, Cemre35, Akustik, Donalt, Starcraft tekneleri etkinliğe katıldı. Bir araya gelen gönüllüler 3 koyda kıyı temizliği yaparak, 1 kamyonu dolduracak kadar çöp toplandılar. Serenad Dalış Okulu ise 9 gönüllü dalgıçla bu koylarda dalış yaparak deniz dibindeki atıkları topladı.

Toplanan atıklar marina rıhtıma indirilerek, çöp kamyonuna yüklenmeden önce katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekildi. Birkaç saatte toplanan atıkların fazlalığı görenleri şaşırttı. Gönüllüler bir sonraki etkinlik için sözleştiler. Koy temizliği seferberliği devam edecek.

Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü, “Sığacık’ta karadan ulaşımı olmayan, hem yatçılarımızın hem de günlük tur tekneleriyle en çok ziyaret edilen koylara marina ekibimiz ve gönüllü dostlarımızla sahil ve deniz dibi temizliği yaptık. Öncelikle tüm katılımcılara emeklerinden ve çevreye duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Pırıl pırıl deniziyle koylar bu bölgenin cazibe merkezi. Ancak kıyıda pek çok atık ve kirlilik göze çarpıyor. 3 saat gibi kısa bir sürede 1 kamyon çöp topladık. Kıyılardan denize ulaşan çöplerin tekrar karaya vurduğunu düşünürsek, bu hepimizin çöpü. Hiç kimse doğuştan çevreye çöp atılabileceğini bilmiyor. Maalesef çevremizi korumayı, temiz tutmayı öğretmemiz gerekirken çevreye çöp atıp kötü örnek olarak bu kötü davranışı yeni nesillere biz yetişkinler öğretiyoruz. Koyun gerisinde makilik alanlar var, olası bir kıvılcımla yanıcı, tutuşturucu özelliği olabilecek her şeyi topladık. Bu etkinliğimizin bir başlangıç olmasını ve farkındalık yaratmasını umuyoruz. Bir kez daha yatçılarımıza, Abderalılar Sivil Toplum Kuruluşu gönüllülerine, Serenad Dalış Okulu dalgıçlarına ve Teos Marina ekibine teşekkür ediyorum. Denizler bizim evimiz, ormanlar nefesimiz” açıklamasını yaptı.

 

İzmir Depremi’nin ardından yaşanan tsunamide hasar gören Teos Marina’da yenilenme süreci başladı

30 Ekim tarihinde meydana gelen İzmir depreminin ardından yaşanan tsunami felaketinin yaralarını sarmaya başlayan Teos Marina’da yenilenme süreci başladı. Teos Marina, üretim süresi 4-6 hafta sürecek yeni iskeleler hariç olmak üzere Kasım sonuna kadar tüm hizmetleriyle eski günlerine dönmeyi hedefliyor.

Teos Marina’da deprem nedeniyle binalarda hasar oluşmazken, tsunami nedeniyle teknelerde büyük hasarlar oluştuğunu belirten Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü,

“30 Ekim 2020 tarihinde merkez üssü Ege Denizi Seferihisar açıkları olan 6.6 şiddetinde depremin ardından, Akdeniz çanağında görülmemiş bir tsunami felaketi yaşandı. Teos Marina’da deprem nedeniyle binalarda hiçbir hasar oluşmazken, dakikalar içinde medyana gelen önce deniz seviyesinin çekilmesi, ardından yükselip yaklaşık 4 metrelik gel gitlerin etkisiyle oluşan şiddetli akıntıyla denizin taşması sırasında iskeleler ve teknelerde hasarlar oluştu. Afetin boyutları göz önüne alındığında, Teos Marina personeli, tekne sahipleri ve misafirlerinde can kaybı ya da en ufak bir yaralanma olmaması en büyük tesellimizdir. Sığacık ve İzmir’de hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor, en kısa sürede yaralarımızı sarmayı umuyoruz” dedi.

Üretim süresi 4-6 hafta sürecek yeni iskeleler hariç olmak üzere Kasım sonuna kadar tüm hizmetleriyle eski günlerine dönmeyi hedeflediklerini belirten Günlü, “Akdeniz çanağında emsali görülmemiş felaketin yaralarını; ortak akılla alınan hızlı kararlarla krizi yöneterek sarmaya çalışıyoruz. Teos Marina’da yenilenme süreci hızla başladı. Gelişmeleri sık sık sosyal medya hesaplarından yaptığımız canlı yayınlarla tüm şeffaflığı ile paylaşıyoruz. Yeni iskelelerin imalatı ve teknik donanımların yenilenmesi ile tekne bağlama alanları kıyı yapıları mühendislerin, bilim insanlarının önerileri ve Ulaştırma Bakanlığı’nın standartlarına göre yenilenerek hizmet vermeye devam edecek.” dedi.

Teos Marina’yı evi olarak gören tüm denizcilere kapımız açık

Teos Marina’nın Sığacık’ın kalbi ve ilçenin en büyük deniz turizm işletmesi olma özelliğiyle bölge turizminin dinamosu olmaya devam edeceğini ifade eden Günlü, “Deprem sonrası bir haftada sektördeki paydaşlarımızın desteği ve ekibimle çok hızlı yol aldık. Marina içerisinde denizde ve karada konaklama alanları oluşturduk. Tüm ekip gece gündüz çalışarak iyileşme ve yeniden yapılanma süreci içindeyiz. Teos Marina’yı evi olarak gören tüm denizcilere kapımız açık. Yuvanıza geri dönebilirsiniz” çağrısı yaptı.

Tüm marinalar teknelere kucak açtı

Deprem sonrası enkazın kaldırılmasında sadece denizciler arasında görülebilecek mükemmel bir dayanışma örneği sergilendiğine dikkat çeken Günlü “İlk şoku atlattıktan sonra muazzam bir dayanışma ve iş birliği ile afetin yaraları sarılmaya başlandı. Birçok marinadan, bölgedeki denizcilerden yardıma gelenlerle bir kurtarma ekibi oluşturuldu. Enkaz kaldırma ve yeniden yapılanma sürecinde tüm marinalar teknelere kucak açtı. Bu kötü günümüzde bizimle birlikte olan, desteğini esirgemeyen herkese müteşekkiriz. Denizci olmak işte bu” dedi.

Tuna Masters Teos’a rekor katılım

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Tuna Masters Teos maksimum sayıda yarışmacıya ulaştı. Tuna Masters Teos’ta 56 ekip yarışacak. Bu yarışın müdavimi olan yarışmacılara bu yıl yenileri de eklenerek rekor bir katılım sağlandı. Ünlü iş insanları, denizin üzerinde zorlu koşullarla mücadele ederek oltaları ile en büyük balığı yakalamaya çalışacaklar.

Turnuvanın yaratıcıları Murat İyriboz ve Elvio Pennetti, her yıl olduğu gibi bu dev organizasyonun başında.

Yarışmacılar tarafından “Devler Ligi” adı verilen “Tuna Masters Teos” balıkçılık turnuvası, 3-6 Eylül 2020 tarihleri arasında, Seferihisar Belediyesi himayesinde ve Teos Marina ev sahipliğinde gerçekleşecek. 5 yılda bereketli denizi ve dev balıklarla yarışma, kısa sürede Avrupa’nın en iddialı turnuvaların biri haline geldi ve bu sene rekor sayıda yarışmacıyı bir araya getiriyor.

Bu yıl Teos Marina yüzde 100 doluluk oranını aşıp kapasitesini zorlamasına rağmen, Tuna Masters Teos’a yoğun katılım talebini karşılamak için büyük bir çaba sarf ederek 56 tekneye yer açtı.

Altın kemer yeni sahibini arıyor

Bu yıl da birçok ünlü ismin yer alacağı yarışmada, Gökhan Çarmıklı, Murat Aslan, Burhan Çavuşoğlu, Erkut Soyak, Turgut Konukoğlu, Adil Konukoğlu, Feridun Bigalı, Berent Akdemir, Turan Mutlu, Sinan Kuran, Mahmut Özgener, Bülent Akgerman, Rikardo Aliberti, Alp Kırşan, Altuğ Aksoy, Bülent Delican gibi isimler kıyasıya mücadele edecek.

Turnuvalar rekorunu 295kg Bluefin Tuna (mavi kanat orkinos) ile elinde bulunduran Tuna Masters Teos, bu yıl da yeni rekorlar peşinde koşacak.

Tuna Masters Teos aynı zamanda ”altın kemer”e giden yolda ilk etap olacak. Tuna Masters Teos’ta alınan sonuçlar, Alaçatı etabı sonuçları ile toplanarak yılın “Tuna Masters of the Year” takımı belirlenecek. Geçen yıl kemerin sahibi olan Fesfish ekibi, unvanını koruyamazsa, kemeri bu yıl kazanan ekibe teslim edecek. Her iki turnuvada (Teos ve Alaçatı) yakalanan balıklar ve toplanan puanlarla kazanan takım, 1 yıl boyunca şampiyonluk kemerini taşıyacak.

Seferihisar Belediyesi himayesinde ve Teos Marina ev sahipliğinde gerçekleşecek olan turnuva, Meridian Adventure Hidden Bay Teos, Obelix Charters, Çaycı, Meridian Adventure Sail, Arvento, CMS, Raymarine, Can-Am, SeaDoo, Antmare, 7800 Çeşme, , İzce Outdoor, Viking Yachts, Northstar, Seaguar, Momoi, Accurate, Tohatsu, Sardamatic, Chameleon Craft, Same, Meridian Adventure Dive ve Numberblue ile birlikte yarışmacıları ağırlayacak.

Pandemi yarışmacıları durdurmadı

Turnuva organizatörlerinden Murat İyriboz, “Bu yıl tam hazırlık aşamasında pandemi her şeyi durdurdu. Uzun süre bu yıl turnuvaları yapıp yapamayacağımız konusunda tereddütte kalındı. Bu yıl turnuvayı gerçekleştirme kararını çok geç de almış olsak da, katılımcıların büyük desteği bize moral verdi. Turnuva katılımı her yıl olduğu gibi coşkulu olsa da, günümüz koşullarını göz önünde bulundurarak çok ciddi tedbirler almak zorunda kaldık. Yarışmacı ve diğer katılımcıların sağlığı bizim için birinci öncelik, dolayısıyla bu yıl sahaya girişler sınırlı olacak. Tüm katılımcıları kapsayan pandemi kural ve uygulamaları turnuva boyunca geçerli olacak” açıklamasını yaptı.

Turnuva Pandemi Kuraları:

Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu tüm kurallar zaten geçerli olup, ayrıca turnuvada yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  1. Sahaya girişler kontrollü olacak, ateş ölçümü vb uygulamalar yapılacaktır. Ayrıca yaka kartı olmayanlar saha içerisine alınmayacaktır. Yarışma günleri boyunca yanında ailesi, arkadaşları vb kişiler olan ekipler, isim listesi vererek yarışma öncesinde, bu kişilere yaka kartı temin edebilirler. Bu tip “takım destek kartı/team support card” sayısı 100 adet ile sınırlıdır, başvuru sırasına göre verilecektir. Bunun dışında, her iki sahada da kapıda ziyaretçi kartı alma imkânı olacaktır. Ancak toplam ziyaretçi kart sayısı aynı anda 100 kişiyi aşamayacak ve yaka kartları kimlik teslim edilerek ziyaretçi masasından elde edilebilecektir. İçeride 100 ziyaretçi olması durumunda, yeni bir ziyaretçi girişi, dışarı çıkan insan sayısı ile aynı olacaktır.
  2. Sahada sosyal mesafe kurallarına uyulması ve maske takılması zorunludur. Tekneler özel alan olup, tekne içi pandemi kuralları ekip tarafından uygulanmalıdır. Ancak teknelerin içerisinde diğer tekne ekipleri ile birlikte toplu halde bulunmak yasaktır. Tekne ekibi kendi içerisinde olmalıdır.
  3. Bu yıl çantaların içinde, her kişiye ait hijyen seti bulunacak ve kurallara uymanıza olanak sağlayacaktır. Aynı hijyen seti sınırlı sayıdaki ziyaretçilere de dağıtılacaktır. Ayrıca saha içerisinde, el temizliği için çeşitli noktalar bulunacaktır.
  4. Bu yıl, her yıl imzalanan feragatnameye ek olarak sağlık durumu bildiren ek bir feragatname olacaktır. Yine, minimum temas felsefesi gereği, turnuva kuralları bu yıl basılı kitapçık olarak dağıtılmayacaktır. Web sitemizde detaylı olarak yazılan bu kuralları, oradan indirmenizi ve takip etmenizi önemle rica ediyoruz.